Inwestycje w marcu 2015

Rynek akcji

Luty przyniósł zielony kolor na notowaniach dla inwestorów funduszy inwestujących pieniądze na GPW. WIG urósł o ponad dwa procent. Wzrosty napędzały w głównej skali podmioty o mniejszej kapitalizacji, albowiem indeks WIG 20 wzrósł jedynie jeden procent, podczas gdy indeks giełdowych maluchów aż 5,6%. Znaczy to, że jak na razie obecny rok przyniósł odwrócenie tendencji zeszłorocznych.. Prognozy dla światowych rynków akcji wydają się poprawiać w tym roku. Obecny rok da najpewniej lekkie podkręcenie tempa wzrostu światowej gospodarki. Jednakowoż w większości regionów słusznie jest spodziewać się wzrostu skumulowanych zysków.
Wyceny nie są z tych historycznie niskich, jednak według naszej oceny nie są tak wysokie by trzeba było się bać zwracając uwagę na niski koszt pieniądza. Jednakowoż szczytowo wyśrubowane ceny papierów dłużnych w najważniejszych gospodarczo regionach i związane z tym znikome szanse na znaczny zysk w segmencie dłużnym mogą przyczynić się do powiększenia zainteresowania akcjami.
Patrząc lokalnie uważamy, że wzrośnie przewaga inwestycyjna „maluchów” nad gigantami. W segmencie małych firm łatwiej o raptowną poprawę zysków, a wyceny w wielu przypadkach są niezłe. Ceną za wyższy potencjał zysków jest w tym przypadku większe ryzyko, związane m.in. z większą podatnością na zmiany sentymentu i kierunku przepływu pieniędzy (więcej o tym w tym miejscu).

Gospodarka

Pierwszy i drugi miesiąc roku nie przyniósł nic, co zmieniłyby naszą ocenę możliwości gospodarczych dla Polski. Wciąż konsekwentnie uważamy, iż z początkiem obecnego roku generalna sytuacja dla inwestorów jest przyzwoita, przy perspektywie umiarkowanej poprawy w dalszej części roku. Zgodnie z danymi z IV kw. 2014 roku, polska wzrost gospodarczy wyniósł 3,1% licząc rok do roku i był kreowany przez sprzedaż krajowa (wzrósł wówczas on o 3,1% r/r) oraz inwestycje, jakich dokonywały przedsiębiorstwa (+9% r/r). Czynnikiem, który obniżył skalę wzrostu był handel zagraniczny (-1,5%). W kolejnych miesiącach roku 2015 można się spodziewać co najmniej stałego tempa wzrostu popytu krajowego a też niewielkiego przyspieszenia. Widoczna poprawa powinna dotyczyć inwestycji, przede wszystkim za sprawą spodziewanego wzrostu ilości realizowanych projektów infrastrukturalnych w ramach budżetu Unii Europejskiej na lata 2014-2020.
fundusze marzec 2015
Handel zagraniczny: można przypuszczać, że czeka Nas nadejście pewnej poprawy dzięki coraz bardziej prawdopodobnego polepszenia koniunktury w UE (przy czym raczej saldo handlu ze „Wschodem” nie ulegnie poprawie po wyraźnym osłabieniu w 2014 roku). Ostatnio ciekawie się dzieje w segmencie polityki pieniężnej. Dzięki utrzymującej się ujemnej inflacji (inflacja za styczeń 2015 roku -1,3%), orazpod wpływem licznych unijnych banków centralnych chcących zmniejszenia kosztu kredytu, RPP niedawno zmniejszyła główną stopę procentową z 2% do 1,5%. Przy okazji Rada dała do zrozumienia, że dobiega końca niemal 3- letni cykl obniżek.
Realizacja tej deklaracji RPP zdaje się przesądzona i nie zakładamy dalszych ruchów w zakresie kosztu kredytu co najmniej do końca roku.

Rynek obligacji

Jednym z bardziej istotnych czynników mających wpływ na sytuację na rynku polskich obligacji skarbowych jest polityka. Dla lokalnego rynku najbardziej liczą się trzy organizacje. Pierwsza z nich, RPP, ścięła na początku marca główną stopę procentową o 50 pkt. i jednakowoż wyraźnie powiedziała, że kolejnych w tym cyklu już nie zrobi. Generalnie dla obligacji skarbowych rokująca jest sytuacja, kiedy ma wystąpić cykl obniżek stóp procentowych. Rynek uprzednio uwzględniał marcową obniżkę, w tej chwili najistotniejsze jest, że nie będzie już kolejnych.